5 sugestii, jak ograniczyć pasywne, bezproduktywne używanie gadżetów



Niektórzy rodzice martwią się, że nowoczesne urządzenia mobilne rujnują dzieciństwo ich dzieci. W niektórych przypadkach może to być prawdą. W ImpacT mamy inne podejście, staramy się znaleźć sposoby, w jakie technologie mogą rozwijać kreatywność dzieci i przyczyniać się do przyszłości dzieci w epoce cyfrowej.

Technologie można wykorzystywać na różne sposoby. Istnieją różne aspekty korzystania z gadżetów, które mogą mieć negatywny wpływ na zachowanie naszych dzieci, rozwój społeczny oraz zaangażowanie i uczestnictwo.

Po długich chwilach spędzonych przed ekranami urządzeń mobilnych nasze dzieci często zaczynają przypominać zombie, a mimo to angażują się w tę aktywność jak pszczoły do ​​miodu. Pozwolenie im na bierne korzystanie z gadżetów nie pomaga im w zdobyciu prawdziwych umiejętności technologicznych, które są tak ważne w epoce cyfrowej.

Dołącz do naszej strony ImpacT Parents Facebook Page.

Następnie proponujemy 5 sposobów na zarządzanie biernym wykorzystaniem technologii w rodzinie. Bardzo ważne jest zrozumienie różnicy pomiędzy bierną konsumpcją a kreatywnym wykorzystaniem gadżetów. Jako rodzice powinniśmy zrobić wszystko, aby to doświadczenie było dla naszych dzieci pozytywne, twórcze i przyczyniło się do ich dobrego rozwoju.
Na parterze „stacja ładowania”.
Zorganizuj „stację ładowania” dla wszystkich urządzeń rodzinnych, w salonie, przedpokoju lub kuchni. W ten sposób będziesz mógł odłączyć wszystkie gadżety przed pójściem spać i unikniesz pułapki nieświadomych „wędrowców” na portalach społecznościowych, dzięki czemu będziesz mieć szansę na lepszy sen.

Istnienie „stacji ładowania” oznacza także, że aby skorzystać z ulubionego gadżetu, trzeba wstać z łóżka i go zabrać. Należy zaznaczyć, że takie zachowania łatwiej wykształcić się u dzieci w młodszym wieku, gdyż rodzice mają okazję pomóc dziecku w wyrobieniu zdrowych nawyków dotyczących momentu odłączenia ulubionego urządzenia.
Traktuj używanie gadżetów jako czynność samą w sobie
Dzieci uwielbiają oglądać w Internecie wszelkiego rodzaju „nonsensowne” filmy demonstracyjne produktów, podczas których produkty są rozpakowywane i demonstrowane, oglądać, jak inni grają lub grać w powtarzalne gry, które same w sobie nie mają większego znaczenia. Nie ma w tym nic złego, jednak ciągłe angażowanie się w tego typu zajęcia wcale nie jest zdrowe. Dzieci, przyzwyczajone przez długi czas do biernego korzystania z gadżetów, często, gdy są rozproszone lub „zakłócone”, zamieniają się w małe potwory, więc muszą biegać w kółko po domu lub bawić się trochę w ogrodzie Do normalności ;)).

Zatem dawanie naszym dzieciom przyjemności z pasywnego korzystania z gadżetów jest całkowicie w porządku, ale ważne jest, aby ograniczać czas spędzany na tych pasywnych czynnościach. Wybierz optymalne rozwiązanie dla swojej rodziny, ustal limit czasowy i ściśle przestrzegaj zasady.

Wirtualny asystent, taki jak Alexa (lub np. minutnik) może pomóc w ustawieniu czasu.
Angażuj się i omawiaj wykorzystywane treści cyfrowe
Jeśli dziecko spędza dużo czasu w środowiskach wirtualnych, niezależnie od tego, czy czyta, przegląda różne strony, gra w gry czy ogląda spoty wideo, poświęć trochę czasu na omówienie tego, co widziałeś. Mogą dowiedzieć się w Internecie o czymś, co naprawdę ich pasjonuje, lub uzyskać nowe pomysły na kolejnego Minecrafta od popularnego YouTubera.

Zainteresuj się tym, co Twój syn lub córka ogląda w Internecie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że to, co Twoje dziecko widzi w Internecie, nie jest szkodliwe, lub da Ci możliwość omówienia jego opcji i wyborów, jeśli ma to zastosowanie. Wyrób sobie nawyk regularnego meldowania się i „odprawy” z nimi.
Zrób sobie przerwę. Organizuj dni / zajęcia / zainteresowania bez gadżetów
Dobrze jest zrobić sobie przerwę od ciągłej konsumpcji treści cyfrowych. Staraj się nie korzystać z urządzeń mobilnych podczas posiłków i zostawiaj je na noc w stacji ładującej.

Znajdź aktywność, którą lubisz robić razem z rodziną, która nie wymaga urządzeń mobilnych, na przykład spacer po lesie, przejażdżka rowerem lub tworzenie czegoś słodkiego. Zachęcaj dzieci do rozwijania zainteresowań i hobby, które nie wymagają korzystania z gadżetów. Ogłaszaj dzień lub nawet całe weekendy bez urządzeń cyfrowych.
Sam bądź wzorem do naśladowania
Ja też czasami mam mieszane, a nawet sprzeczne uczucia wobec technologii. Gubię się, często w wirtualnym świecie i nie zdając sobie z tego sprawy mija 30 minut. Odłożenie telefonu i bycie obecnym tu i teraz wymaga świadomej decyzji. Myślę, że wielu dorosłych dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę z prawdziwego wpływu ciągłej konsumpcji treści cyfrowych na nasze życie.

Nie mogą jednak zapominać, że nasze dzieci zawsze nas obserwują i uczą się od nas. W tym korzystanie z urządzeń mobilnych. Co widzi dziecko? Czy przyklejony do ekranu swojego urządzenia mobilnego obserwuje, jak jego rodzice bezustannie surfują po sieci? Czy Twoje dzieci postrzegają gadżety jako narzędzia pracy lub powód, dla którego rodzice nie powinni spędzać z nimi czasu?

Jako rodzice wszyscy chcemy, aby nasz syn lub córka nawiązali pozytywne i zdrowe relacje z technologią. Ale czy udaje nam się dawać dobry przykład w tym zakresie?

Czy Twoje dzieci spędzają dużo czasu korzystając z mediów cyfrowych? Jak zarządzać czasem dziecka w Internecie? Czy masz jakieś wskazówki lub skuteczne rozwiązania, którymi chciałbyś podzielić się z innymi rodzicami? Dołącz do naszej strony ImpacT Parents Facebook group aby wspólnie omówić te kwestie i świętować zalety rodzicielstwa w epoce cyfrowej.
Spodobał Ci się artykuł? Pomóż nam udostępniając :)
Made on
Tilda